sobota,
22 lipca 2017

Czytania:

• Ewangelia:

Krótki rys historyczny dotyczący Kościoła parafialnego w Stróżach pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Zbudowany w 1923 roku według projektu architekta Adolfa Juliusza Stopfa. Roboty prowadził budowniczy Roman Olszewski. Parafia powstała w 1928 roku. Kościół konsekrował Ks. Biskup Leon Wałęga w dniu 31 maja 1930 roku. Kościół neogotycki z cegły, kryty dachówką i blachą. Jednonawowy, z węższym prezbiterium i dwiema kaplicami po bokach nawy: od frontu kwadratowa wieża. Wewnątrz sklepienia neogotyckie. Dachy siodłowe, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Na wieży hełm w kształcie    iglicy.

Polichromia wnętrza figuralna i ornamentalna. W latach 1968 – 1971 przeprowadzono kapitalny remont kościoła łącznie z nowym wystrojem wnętrza. Polichromię wykonano w 1970 roku według projektu St. Szmuca. Ołtarz „twarzą do wiernych” kamienny, wolnostojący oraz ambona i kamienna chrzcielnica wg. projektu prof. M. Stobierskiego. Droga krzyżowa wykonana techniką sgraffito.

W kaplicach znajdują się ołtarze neogotyckie, w nich rzeźby wykonane w 1960 roku:

·         Matka Boża z Dzieciątkiem

·         św. Antoni.

Trzy dzwony odlane w 1973 roku.