Menu

Dzisiaj jest

środa,
16 stycznia 2019

(16. dzień roku)

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
51170

Statystyki

statystyka

Zegar

ARCHIWUM WIADOMOŚCI Z ŻYCIA PARAFII

24 listopada 2018 r. podczas Mszy świętej sprawowanej w Bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie – Ksiądz Dziekan Bolesław Bukowiec – ustanowi nowych lektorów dla naszej parafii. Kandydaci do posługi lektora przygotowywali się uczestnicząc w dekanalnym kursie lektorskim.

18 listopada 2018 r. młodzież przygotowująca się w tym roku do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania z okazji 104. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, nawiedziła Sanktuarium Błogosławionej w Zabawie i uczestniczyła w drodze krzyżowej wiodącej szlakiem jej męczeństwa.

17 listopada 2018 r. w Grybowie odbyły się dekanalne eliminacje do Mistrzostw LSO Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Lektorzy z gimnazjum obronili tytuł mistrzów dekanatu.

11 listopada 2018 r. w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości w naszym kościele przeżywaliśmy uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę, którą poprzedził program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. B. Chrobrego w Stróżach.

15 maja 2018 r. Ks. Bp Leszek Leszkiewicz udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii, a także z Białej Niżnej, Polnej i Gródka. W tym roku z naszej parafii do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przystąpiło 33 osoby. Zobacz artykuł i galerię foto w Gościu Niedzielnym.

3 maja 2018 r. w naszej Parafii przeżywaliśmy uroczystość odpustową ku czci NMP Królowej Polski, Głównej Patronki Polski i naszej Parafii. Głównym kaznodzieją i celebransem odpustowej sumy był ks. dr Adam Nita, Kapelan J.Św., proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie.

26 listopada 2017 r. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w naszej parafii, „świętowała nie tylko ponad setka lektorów i ministrantów oraz Akcja Katolicka, ale również kolejarze” – pisze w Gościu Niedzielnym pani Beata Malec-Suwara.

Zobacz artykuł i galerię foto w Gościu Niedzielnym.

30 października 2017 r. Parafia Stróże po raz pierwszy w tym roku przygotowuje kandydatów do bierzmowania programem Młodzi na Progu.

Zobacz artykuł i galerię foto w Gościu Niedzielnym.

7 października 2017 r.w Święto Matki Bożej Różańcowej (ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją), w roku 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, w 100. rocznicę Objawień Fatimskich, w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiciele naszej parafii uczestniczyli w modlitwie różańcowej dookoła Polski.

26 sierpnia 2017 r. w naszej parafii rozpoczął pracę ks. mgr Szymon Ćwik. Nowy Ksiądz Wikariusz pochodzi z parafii Dobrków. Święcenia Kapłańskie przyjął w 2014 r. i przez trzy lata pracował w parafii św. Rocha w Nowym Sączu. Nowemu Księdzu Wikariuszowi życzymy wiele łask Bożych i opieki NMP Królowej Polski.

11 czerwca 2017 r. (niedziela) - Stadion Kolejarza, godz. 14.00. to termin tegorocznego festynu parafialnego. Będą min.: dmuchane zjeżdżalnie i skakańce, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, pokazy baniek-gigantów, zabawy na ściance wspinaczkowej, konkurencje sportowe, mecze, koncerty, loterie fantowe. Tradycyjnie biletem wstępu na to wydarzenie będzie „cegiełka na rozbudowę kościoła”, której nabycie wiązało się będzie z możliwością wylosowania atrakcyjnych nagród. W tym roku będą to min: Pielgrzymka do Grecji śladami Św. Pawła Apostoła, rower górski, profesjonalny sprzęt firmy MAKITA oraz wiele nagród niespodzianek. Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w tym roku w przygotowanie tego wydarzenia,  np. przez ufundowanie jakiejś nagrody, rozprowadzanie cegiełek lub zaangażowanie się w organizację, prosimy o kontakt.

15 stycznia 2017 r. Koło Pszczelarzy w Grybowie Mszą Świętą dziękczynną za miniony sezon rozpoczęło pszczelarskie spotkanie opłatkowe. Tradycyjnie już, z tej okazji pszczelarze złożyli w darach ołtarza owoce pracy pszczelego roju.

28 sierpnia 2016 r. w naszej parafii rozpoczął pracę ks. mgr Stanisław Knurowski. Nowy ksiądz wikariusz pochodzi z Parafii Narodzenia NMP w Rajbrocie. Święcenia Kapłańskie przyjął w 2014 r. i przez dwa lata pracował w Parafii Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej. Nowemu Księdzu Wikariuszowi życzymy wiele łask Bożych i opieki NMP Królowej Polski.

Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00

Grupa Modlitwy św. Ojca Pio –  godz. 21.00

Zakończenie adoracji – godz. 22.00

Wielki Piątek
Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 7.00
Droga Krzyżowa – godz. 10.00 i 16.30
Liturgia Wielkiego Piątku – godz. 17.00
Wspólnota Rodzin – godz. 20.00
Czuwanie młodzieży – godz. 21.00
Zakończenie adoracji – godz. 23.00

Wielka Sobota
Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 7.00
Poświęcenie pokarmów – godz. 9.00-13.00
Akcja Katolicka – godz. 13.00
Liturgia Wigilii Paschalnej – godz. 19.00

Procesja Rezurekcyjna

1 marca 2016 r. „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. […] Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości” /mjr Zygmunt Szendzielarz „ŁUPASZKA”/. Cześć i chwała niezłomnym bohaterom. Wieczna pamięć tym, którzy polegli!

20 lutego 2016 r. Drużyny Lektorów Starszych i Młodszych wywalczyły tytuł wicemistrza w Turnieju Piłki Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza w Nowym Sączu.

19 lutego 2016 r. w naszym kościele wystąpił Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Wśród licznie zgromadzonego audytorium znaleźli się przedstawiciele rozmaitych środowisk, m.in. uczniowie naszego Gimnazjum.

12-13 lutego 2016 r. w Grybowie odbywały się dekanalne eliminacje do Mistrzostw LSO Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Lektorzy ze szkoły średniej i gimnazjum obronili tytuł mistrzów dekanatu, a drużyna ministrantów uplasowała się na wysokim III miejscu.

9 lutego 2016 r. w godzinach wieczornych odszedł do Domu Ojca ks. Piotr Sroka. Ks. Piotr urodził się w 1968 r., pochodził z parafii Żeleźnikowa. Jako wikariusz pracował w parafiach: Szymbark, Olszyny koło Jasła, Wadowice Dolne, Zaborów, Stróże i – od roku 2013 – w parafii Zborowice.

Liturgia ostatniego pożegnania w sobotę 13 lutego rozpocznie się Mszą świętą żałobną o godz. 10.00 w Zborowicach, a zakończy Mszą świętą pogrzebową o godz. 13.00  w parafii Żeleźnikowa.

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

26 grudnia 2015 r. podczas Eucharystii o godz. 10.00 - Ksiądz Proboszcz - dokonał uroczystego posłania kolędników misyjnych. Dzieci z naszej Parafii dzisiaj i jutro odwiedzą domy, kolędując i zbierając fundusze na rzecz swoich rówieśników żyjących w krajach misyjnych. Bardzo prosimy o życzliwe przyjęcie kolędników. Za wszelkie ofiary w imieniu misjonarzy, serdecznie dziękujemy.

18 listopada  2015 r. uczniowie kl. III naszego Gimnazjum z okazji 101. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, nawiedzili Sanktuarium Błogosławionej w Zabawie i uczestniczyli w drodze krzyżowej wiodącej szlakiem jej męczeństwa.

12 listopada 2015 r. w naszej parafii odbyła się kongregacja dekanalna połączona z modlitwami za zmarłych kapłanów. Temu modlitewnemu spotkaniu przewodniczył ks. dr Grzegorz Lechowicz, diecezjalny ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej.

13 czerwca 2015 r. sobota
Stadion Kolejarza w Stróżach -
rozpoczynamy o 15.30

W programie wiele atrakcji, min. animacja dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie i skakańce, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, malowanie twarzy, pokazy baniek-gigantów, nietuzinkowe wyścigi: w zeszytych 3-osobowych spodniach Klauna, na grupowych nartach indiańskich, przeciąganie liny, nauka chodzenia na mini-szczudłach, konkurencje sportowe, mecze, koncerty, loterie fantowe.
Do wygrania:
Pielgrzymka do Ziemi Świętej, Weekend w SPA dla Całej Rodziny w ośrodku GRAND Chotowa Hotel*** SPA & Resort, profesjonalny sprzęt firmy MAKITA oraz wiele nagród niespodzianek.

3 maja 2015 r. w naszej Parafii przeżywać bédziemy uroczystość odpustową ku czci NMP Królowej Polski, Głównej Patronki Polski i naszej Parafii. Suma odpustowa o godz. 11.00. Zapraszamy.

13 czerwca 2015 r. to termin tegorocznego festynu parafialnego. Na obecnym etapie przygotowań, projektujemy „cegiełki na rozbudowę kościoła”. Co roku nabycie takiej cegiełki wiązało się z możliwością wylosowania atrakcyjnych nagród głównych. Stąd też i w tym roku szukamy Sponsorów, którzy by takie nagrody mogli ufundować. Osoby mogące nam w ten sposób pomóc prosimy o kontakt.

Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00

Grupa Modlitwy św. Ojca Pio –  godz. 21.00
Zakończenie adoracji – godz. 22.00

Wielki Piątek
Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 7.00
Droga Krzyżowa – godz. 10.00 i 16.30
Liturgia Wielkiego Piątku – godz. 17.00

Czuwanie młodzieży – godz. 21.00
Wspólnota Rodzin – godz. 22.00
Zakończenie adoracji – godz. 23.00

Wielka Sobota
Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 7.00
Poświęcenie pokarmów – godz. 9.00-13.00
Akcja Katolicka – godz. 13.00
Liturgia Wigilii Paschalnej – godz. 19.00

Procesja Rezurekcyjna

1 marca 2015 r. to święto tych, którzy „nie poszli na żaden kompromis i zapłacili za to cenę najwyższą. Ich rozstrzelane i pohańbione ciała wystawiano na ulicach, aby krzyczały, że taki będzie koniec każdego, kto odważy się marzyć o wolnej Polsce. Po latach walki z okupantem niemieckim i sowieckim przyszło im walczy z rodzimymi komunistami, którzy nie tylko ich mordowali i torturowali, ale uczynili wszystko, aby zhańbić po śmierci i w końcu skazać na zapomnienie”.

5 stycznia 2015 r. w godzinach południowych zginął tragicznie w wypadku samochodowym ks. Tomasz Badyla. Ks. Tomasz urodził się w 1973 r., pochodził z parafii Pasierbiec, jako wikariusz pracował w naszej parafii w latach 2001 – 2004. W 2005 r. podjął pracę duszpasterską w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Od 2014 r. był proboszczem Polskiego Ośrodka Duszpasterskiego w Giessen i wikariuszem parafii św. Alberta w Giessen.

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

13 listopada 2014 r. w Kościele katolickim obchodzono od wieków liturgiczne święto Świętego Stanisława Kostki. Ponieważ jest to patron naszego Księdza Proboszcza po Mszy Świętej sprawowanej w Jego intencji, swe życzenia z okazji Jego imienin wypowiedzieli przedstawiciele naszej parafii.

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, odrodziło się Państwo Polskie. Cztery pokolenia Polaków walczyły o pamięć i narodową tożsamość żyjąc pod zaborami – rosyjskim, pruskim i austriackim. Przetrwali i zwyciężyli. „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska” (Józef Piłsudski).

2 listopada 2014 r. Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. W tym dniu Msze św. w naszym kościele będą celebrowane o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 16.00 oraz na cmentarzu o godz. 14.00. Przed każdą Mszą św. w kościele będą odczytywane „wypominki listopadowe”.

1 listopada 2014 r. Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan, przypominającym prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. W tym dniu Msze św. w naszym kościele będą celebrowane o godz. 7.00, 8.30, 10.00 i 11.30.

Na cmentarzu parafialnym o godz. 14.00 rozpocznie się Liturgia Słowa, połączona z procesją, modlitwą różańcową i „wypominkami rocznymi”. Po tym nabożeństwie rozpocznie się Eucharystia. W tym dniu, po południu nie będzie Mszy św. w kościele.

2 października 2014 r. Trwają prace związane z montażem drzwi. Do tej pory zamontowano drzwi wewnętrzne, do zakrystii i pomieszczeń gospodarczych. Galeria in statu nascendi.

1 października 2014 r. podczas Mszy Świętej miał miejsce obrzęd ustanowienia kandydatów do posługi lektorskiej. Do tej bardzo ważnej posługi przekazywania Słowa Bożego podczas  liturgii kandydaci na lektorów będą się przygotowywać przez najbliższe miesiące. Galeria in statu nascendi.

28 września 2014 r. do grona Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej parafii dołączyli nowi ministranci. Uroczystego przyjęcia poprzez symboliczne nałożenie ministranckiej pelerynki dokonał ksiądz proboszcz Stanisław Betlej. Opiekunem ministrantów w naszej parafii jest ks. Piotr Maśnica. Wszystkim, którzy rozpoczynają posługę przy Chrystusowym ołtarzu życzymy wielu łask Bożych.  Galeria in statu nascendi.

14 września 2014 r. w liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego nasza parafia przeżywała nabożeństwo pasyjne. Rozważania Drogi Krzyżowej poprowadziła Akcja Katolicka. Galeria in statu nascendi.

 

25 sierpnia 2014 r. w Częstochowie w czasie Mszy Świętej sprawowanej na zakończenie XXXII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, Ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż dokonał uroczystego poświęcenia „Kamienia Węgielnego” wyjętego z fundamentów Klasztoru Jasnogórskiego, który zostanie wmurowany w fundamenty nowej części  naszego kościoła.

7 czerwca 2014 r. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym zaprasza na spartakiadę organizowaną dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, która odbędzie się na stadionie KS Kolejarz Stróże.

Program:10.00 - Msza Święta w kościele NMP Królowej Polski w Stróżach11.00 - rozpoczęcie spartakiady11.15 - konkurencje sportowe osób niepełnosprawnych15.00 - rozdanie nagród drużynowych i indywidualnych

22 maja 2014 r. Dzieci, które w tym roku przystąpiły w naszej parafii do Pierwszej Komunii Świętej, odbyły swoją pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. W ten sposób chciały podziękować Matce Bożej za łaskę pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Uczestnicy pielgrzymki zaglądnęli także do Parku Miniatur w Inwałdzie.

7 czerwca 2014 r. na stadionie KS Kolejarz Stróże odbędzie się V Festyn Parafialny na rzecz rozbudowy naszego kościoła. Ponieważ chcemy zorganizować loterię fantową w której losy-cegiełki, każdy z kupujących będzie mógł wymienić na załączony do cegiełki okolicznościowy upominek jak również wśród uczestników festynu, którzy zakupią bilet wstępu na nasz festyn - będący jednocześnie "cegiełką na rozbudowę kościoła", chcemy rozlosować nagrody, będziemy wdzięczni za ufundowanie nagród niespodzianek jak również za każdą najdrobniejszą rzecz ofiarowaną na ten cel.

8 marca 2014 r. Nasi Lektorzy i Ministranci uczestniczyli w Turnieju Piłki Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza w Nowym Sączu.

 

1 marca 2014 r. przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, już tradycyjnie w sali katechetycznej na plebani odbyła się zabawa karnawałowa dla dziewcząt z DSM, Ministrantów, Lektorów i Grupy Młodzieżowej.

 

1 marca 2014 r. to święto tych, którzy „nie poszli na żaden kompromis i zapłacili za to cenę najwyższą. Ich rozstrzelane i pohańbione ciała wystawiano na ulicach, aby krzyczały, że taki będzie koniec każdego, kto odważy się marzyć o wolnej Polsce. Po latach walki z okupantem niemieckim i sowieckim przyszło im walczy z rodzimymi komunistami, którzy nie tylko ich mordowali i torturowali, ale uczynili wszystko, aby zhańbić po śmierci i w końcu skazać na zapomnienie”.

22 lutego 2014 r. Nasz parafia przeżywała 10. rocznicę powstania Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio. Uroczystościom w tym dniu przewodniczył ks. prałat Andrzej Liszka – diecezjalny koordynator grup modlitewnych. Galeria in statu nascendi.

22 stycznia 1863 r. rosnąca fala okrutnego terroru Imperium Rosyjskiego wobec Narodu Polskiego doprowadziła do wybuchu największego w dziejach Polski powstania. Kilkadziesiąt tysięcy zabitych, tysiące zesłanych na Syberię – to cena, jaką naszym przodkom przyszło zapłacić za to, żeby Polska była Polską. Pamiętajmy, wszak "narody tracąc pamięć, tracą życie"!

12 stycznia 2014 r. w czasie Mszy Świętej o godz. 11.30 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej uczestniczyły w obrzędzie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

 

14 grudnia 2013 r. młodzi wolontariusze należący do Szkolnego Koła Caritas w sklepach na terenie naszej parafii zbierali artykuły spożywcze, z których parafialna Caritas przygotowała świąteczne paczki dla potrzebujących.

W związku z kanonizacją papieża Jana Pawła II organizujemy parafialną pielgrzymkę autokarową na tę uroczystość do Rzymu. Wyjazd odbędzie się w dniach 22 – 28 kwietnia 2014 r. W programie pielgrzymki m.in. Watykan, Starożytny Rzym, Neapol, Wezuwiusz i Pompeje, San Giovanni Rotundo, Monte Sant'Angelo, Monte Cassino  oraz uczestnictwo w uroczystościach kanonizacyjnych na Placu św. Piotra. Przewidywany koszt pielgrzymki to 700 zł i 200 euro. Ze względów organizacyjnych chęć uczestnictwa w pielgrzymce należy zgłosić do końca listopada wpłacając 100 euro zaliczki, zapisy u ks. Włodzimierza. Szczegóły już wkrótce.

2 listopada 2013 r. Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. W tym dniu Msze św. w naszym kościele będą celebrowane o godz. 7.00, 9.00 i 11.00 oraz na cmentarzu o godz. 14.00. Przed każdą Mszą św. w kościele będą odczytywane „wypominki listopadowe”.

1 listopada 2013 r. Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan, przypominającym prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. W tym dniu Msze św. w naszym kościele będą celebrowane o godz. 7.00, 8.30, 10.00 i 11.30.

Na cmentarzu parafialnym o godz. 14.00 rozpocznie się Liturgia Słowa, połączona z procesją, modlitwą różańcową i „wypominkami rocznymi”. Po tym nabożeństwie rozpocznie się Eucharystia. W tym dniu, po południu nie będzie Mszy św. w kościele.

27 sierpnia 2013 r. w naszej parafii rozpoczął pracę ks. mgr Piotr Maśnica. Nowy ksiądz wikariusz jest neoprezbiterem i pochodzi z Parafii Łososina Górna. Święcenia Kapłańskie przyjął 25 maja 2013 r.

2 czerwca 2013 r. o godz. 17.00 w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem rozpoczęła się w naszej świątyni wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. W adorację Kościoła z Biskupem Rzymu włączyli się także chorzy